תתעלמו מהמומחים הכלכליים וחכו לחדשות טובות, גם הן יגיעו.

סריקה קצרה של העיתונות וערוצי המדיה הכלכליים המדעיים או הכלליים מספקת תמונה קודרת לגבי העתיד הכלכלי. פתאום הבנק העולמי, קרן המטבע העולמית, בנקים מרכזיים, בנקים להשקעות ושאר "המסובים" שלא ראו ממטר את המשבר הזה בחודשים ינואר-פברואר, למרות שהוא עמד להם מול העיניים, פתאום נזכרים לספר לנו שזה המשבר הכלכלי הכי גדול מאז השפל הכלכלי של שנות ה-30 ואפילו גדול יותר מהקריסה הפיננסית שהתרחשה ב-2008. אני רק אזכיר לכם שלא מזמן חלקם העריכו "ריבאונד" ענק בשוק המניות עד סוף שנת 2020, אחרים אף הגיבו בזלזול ואמרו "שלא בטוח שתידרש בכלל תגובה של הבנקים המרכזיים".

קחו עצה ממני

התעלמו מהמומחים הכלכליים – אם הם לא הצליחו לראות את המשבר הזה לאחר הסגר בסין והבידוד שלה מהעולם, אם הם לא הצליחו להפנים את הסיכון לאחר שהופיעו נדבקים ראשונים באירופה והמשיכו בשלהם כאשר שוקי ההון בעולם הגיעו לשיאים חדשים באמצע פברואר השנה, הם גם לא ממש יודעים להעריך כיצד הכלכלה הגלובלית תתאושש מהמשבר הזה בהמשך.

מניסיוני למדתי שרובם יודעים בעיקר לנתח מצב קיים ואירועים בדיעבד אבל מתקשים מאוד לחזות את העתיד ואפילו לנהל סיכונים. אזכיר לכם שאותם מומחים העריכו בתחילת "משבר הקורונה" את הנזק לכלכלה הגלובלית בלא יותר מ-50 מיליארד דולר, אגב אלו גם היו הערכות בתחילת המשבר ב-2008. אלו גם אותם מומחים שרובם לא אמרו לנו לקנות מניות במרץ 2009 ופספסו את הראלי הגדול בהיסטוריה, אותם מומחים שלא אמרו לנו שהמשבר באוקטובר 2018 הוא זמני ו- 2019 תהיה שנה פנומנלית בשווקים ויש לי עוד עשרות דוגמאות אני בטוחה שגם לכם (מוזמנים לרשום אותם בתגובות).

איפה החדשות הטובות???

באופן מקרי עד עכשיו גם לא היו חדשות טובות לגבי הטיפול בהתפשטות המגיפה הזו. באירופה מספר הנדבקים והמתים ממשיך להיות גבוה, בארה"ב הקטסטרופה בתחילתה, חיסונים אין על מה לדבר, אולי רק בעוד 12-18 חודשים, בריטניה נכשלה ב"חיסון העדר" כי לא באמת דאגה לבודד את ה"אוכלוסייה בסיכון" ועד עכשיו לא נמצאה "תרופה מקלה" שתוכל להוריד דרמטית את אחוז המתים מהנגיף ולהציל את מערכות הבריאות. בשבוע האחרון אנחנו גם שומעים על מחסור עולמי במסכות, מכונות הנשמה וציוד רפואי כללי.

קחו עצה ממני

יגיעו גם חדשות טובות יותר לגבי הטיפול במגיפה – איך אני יודעת? כי ככה זה תמיד, הן מגיעות בסוף. שכל העולם עסוק במרדף אחרי פתרון, תרופה מקלה, בדיקות מהירות, יצור מכשירי הנשמה וכל כך הרבה טריליוני דולרים מונחים על השולחן (טריליוני דולרים, זו לא טעות), תאמינו לי יהיה מי שיצליח להשיג את המטרה ולא אחד. גם המחסור במסכות ושאר ציוד רפואי פשוט יסתיים בתוך שבועות אפילו פחות מזה. איך אני יודעת? כי זה שווה הרבה מאוד כסף להרבה מאוד אנשים ואין שום סיבה שמסיכה עם תקן תעלה יותר מ-6-7 שקלים ועבור פשוטה יותר תקבלו עודף משקל.

לסיום

השבוע מגיע ערב פסח – אני אינני חובבת חגים מושבעת אבל פסח הוא חג מאוד מיוחד עבורי. פסח מסמן תקופה של התחדשות, תקופה נעימה של בוא האביב, תקופה של התחזקות, ערבות הדדית, עזרה והתגייסות. ותחושת הבטן שלי אומרת לי שאותה תקופה של התחדשות תגיע גם הפעם.

היו אופטימיים, חג שמח!

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך