היה ברור או סתם הימור?

בשבוע האחרון מדד המניות המרכזי בתל אביב (ת"א אביב 125) איבד כמעט 10% וזה נראה כמו סיבוב פרסה!!!
קשה להצביע על סיבה ספציפית, זה הקושי של יצחק תשובה בעקבות קריסת הנפט, הקושי של דוד פאתל, רשתות האופנה שלא ברור איך יתאוששו וחברות האשראי החוץ בנקאי שצפויות להתקשות לגבות החזרי הלוואות בתקופה הקרובה. תוסיפו לזה את הקניונים, המשרדים ומרכזי קניות שיזכו ל"תנועה" וביקוש חלשים יותר, גם לאחר החזרה לשגרה.
אלו ועוד ענפים נוספים, מגלמים את הקושי של העסקים הקטנים, של אותן מסעדות סגורות שיתקשו לפתוח מחדש נוכח החובות, של אותם ספקים שיקרסו בעקבות אשראי מתגלגל, סוכנים נסיעות, מגדלי הפרחים, הספרים, הצלמים, הבוטיקים הקטנים, אומנים ועוד.

בשבועות האחרונים יצא לי לדבר עם הרבה מאוד לקוחות שלי לגבי המצב הכלכלי והמגמות בשווקים ורובם יגידו שסיבוב הפרסה היה ברור וצפוי והם שמעו בשיחות עימי פאסימיות לא אופיינית לגבי ההתאוששות המהירה בשוק המניות. אחרים יגידו שהתמונה הייתה פשוט על הקיר ובנקים להשקעות מובילים בעולם כמו "גולדמן זקס", מאוד שליליים וצופים המשך ירידות בשוקי המניות, אבל האמת היא שאין באמת אפשרות לתזמן ירידות כאלו או סיבוב פרסה ואפילו עכשיו קשה לי להגיד שהמגמה השלילית תמשך בחודשים הקרובים.

ותיקי שוק ההון דוגלים באמרה "אסור לתזמן כניסה או יציאה מהשוק, זה הימור", אבל
לפעמים להיכנס לשוק ולהשקיע, זה הימור בדיוק כמו לצאת מהשוק ולמכור את ההשקעות.

הדרך היחידה לתמרן בשוק כזה היא פשוט להיות נאמן לעצמך ולראות את הלקוח. בסך הכל "שוקי המניות" עלו מהר מאוד קרוב לרמת השיא הקודמת, מרחק של כ-10% מהשיא הקודם שגם ככה היה גבוה מידי, מה שלא ממש מסתדר עם החדשות המאקרו או המיקרו כלכליות. מנגד להמר כנגד שוק המניות, למכור את ההשקעות ולצאת לנזילות מלאה, הוא הימור שעשוי להוביל לנזקים כלכליים, בטח עבור לקוחות שהרגשנות אצלם עשויה להיות דומיננטית יותר.
לכן בתקופה כזו אנחנו בעיקר משפרים "עמדות". המקצוענים קוראים לזה "תקופה טובה לטיוב התיק" – בחירת המסלול הנכון, מכשיר ההשקעות הנכון, התאמת רמת סיכון נדרשת ומעבר למנהלי ההשקעות הטובים יותר.

שיפור עמדות אינו כולל כניסה של "כסף חדש" לשוק או יציאה של "כספים לנזילות", זה בסדר לחכות להזדמנות טובה יותר. בתקופה שבה אתה לא יודע להסביר לעצמך וללקוח למה השוק צריך לעלות, או למה המחיר זול יחסית או למה האלטרנטיבה של נזילות פחות טובה, להכניס כסף חדש לשוק הוא הימור בדיוק כמו לצאת מהשוק.

לא ברור ולא הימור

כניסת כסף חדש לשוק המניות לא תעשה שהחדשות יהפכו להיות טובות יותר, או שהנתונים יתייצבו, מפני שזה יקרה, העליות כבר יתפספסו. כסף חדש יכנס שהמשקיעים יהיו מפוחדים יותר והמחירים יהפכו להיות זולים יותר בראייה של שנתיים לפחות. אומנם העתיד הכלכלי באותה תקופה לא יהיה ממש ברור, אבל זה לא הימור כי הכניסה תהיה הדרגתית ובמנות.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך