מחירי הדיור בערים המרכזיות עשויים לצנוח

מחירי הדיור בתל אביב יורדים, השוק קפוא ויש מצב שזו רק ההתחלה. מזה כמה שנים טוענים יזמי נדל"ן ותיקים ש"אין כמו תל אביב", ולכן מחירי הדיור שם רק ימשיכו לעלות. בשנתיים האחרונות קשה לעבור ברחוב הירקון או על הטיילת המשגעת ולא להפנים, לראות או לשמוע, שתל אביב היא עיר של תיירים או של תושבים חוזרים.

מחירים של 60, 80 ואפילו 100 אלף שח למטר הפכו לסטנדרט במקומות המבוקשים שלא לדבר על דירות AIRBNB שכבשו את העיר בהעדר רגולציה מתאימה.
אבל עכשיו שהשמיים קפאו, שתנועת אנשים גלובלית תרד משמעותית גם לאחר החזרה לשגרה, שהאבטלה עולה, שהאשראי הפך יקר יותר, שהריחוק החברתי הפך לסטנדרט, גם האטרקטיביות של תל אביב עשויה להיפגע.
זה אולי יהיה זמני אבל שוק הנדל"ן בשונה משוק המניות, מחליף מגמות באיטיות ושומר עליהן. כאשר מתחילה מגמה של ירידות, המשקיעים/הרוכשים מעדיפים לשבת על הגדר ולתת למגמה להימשך בלא מפריע.
הצעירים המקומיים וגם בעולם ברגע שיתאפשר, ככל הנראה ימשיכו להגיע לתל אביב, אבל המבוגרים יותר יעדיפו לשמור מרחק, להסתגר, להפחית בטיסות, מה שצפוי להפחית את הביקוש לדיור באחת הערים המבוקשות בעולם.
גם ההשקעות במקומות בילוי כגון, מועדונים, מסעדות, בתי קפה ספור ועוד מקומות בילוי שונים וחדשניים שהפכו למוקד משיכה עיקרי ובינלאומי בתל אביב והיו בין האחראים לעלייה באדירה בביקוש לנדל"ן בתל אביב והטיסו את המחירים בה, צפויים להיפגע. רמת הסיכון עבור אותן השקעות עלתה משמעותית אחרי "ימי הקורונה" וייקח זמן עד שהרעב של המשקיעים להשקעות אלו יעלה מחדש.

לא רק תל אביב נמצאת על הכוונת. גם אחרי הקריסה החברתית של ניו יורק והצורך בריחוק חברתי בתפוח הגדול והצפוף, קשה לראות את מחירי הנדל"ן שם מחזיקים מעמד. גם ככה שוק המגה יוקרה שם רשם פגיעה בשנה האחרונה אבל היא צפויה להתרחב גם לשוק הביניים.

בספרד שרשמה התאוששות מופלאה, בשוק הנדל"ן שרבים אף העריכו כי הוא מתחיל לבעבע, צפויה פגיעה מחודשת לפחות זמנית, בטח שרמת העוני עולה שם בעקבות הסגר והריחוק החברתי צפוי לתפוס שם מקום בנורמלי החדש. ערים כמו ברצלונה ומדריד יפגעו ראשונות אבל גם "מלאגה" ועיירות נופש נוספות צפויות להיכנס לקיפאון. שוק הנדל"ן ביוון שהפך מוקד משיכה עבור משקיעים רבים מהעולם, בעיקר אסיה, צפוי לרשום קיפאון ופגיעה ברבעונים הקרובים.
כנ"ל לגבי ערים כמו רומא ומילאנו ואפילו לונדון שגם ככה צפויה להיפגע בעקבות הברקזיט שלרגע שככנו ממנו בעקבות הקורונה.

בשורה התחתונה, רבים מאתנו שהשקיעו בנדל"ן בערים מרכזיות בשנים האחרונות ישירות או דרך מכשירי השקעה ייעודיים, סחירים או לא סחירים, צפויים לראות ירידת ערך לראשונה אחרי שנים של עלייה מתמשכת.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך