האוטו שלנו נוסע וגם שווה פחות

בוקר הודיעה ענקית השכרת הרכב Hertz כי היא נאלצת לבקש את הגנת בית המשפט בארה"ב מפני נושים, בעקבות חובות של 19 מיליארד דולר והיא בדרך להתייעלות וצמצומים בעיקר בארה"ב. הצניחה בתיירות ותנועה בלאומית הובילה לצניחה בביקוש להשכרת רכבים, בוודאי משדות התעופה והכריעה את הענקית שככל הנראה קרטעה עוד לפני כן.

קריסה של ענקית השכרת רכב כמו Hertz יכולה אולי בעיני אחרים להיחשב כחדשות טובות לשאר "השורדות" אבל האמת היא שלא כך. היא מבשרת על ירידה בביקושים, הפחתת מחירים, כשל במימון ופגיעה באשראי בכל הענף ובענפים נגזרים, כאשר המלווים לענף הרכב, ביניהם הבנקים, יעדיפו לצמצם חשיפה בשלב זה.

מלבד השכרות רכב, ניתן לצפות שהעלייה ברמת האבטלה ופגיעה בכושר ההשתכרות, תוביל לפגיעה משמעותית בהכנסות חברות הליסינג שצפויות לספוג בקרוב גל של ביטול עסקאות. המודל הכלכלי של ענף הליסינג מבוסס על מרווחים מצומצמים, ביקוש קשיח יחסית ופגיעה מינורית במחירי רכבים יד שניה של עד 3 שנים. אולם הפעם חברות אלו עשויות להתמודד עם מציאות של ירידה בביקושים, ירידה במחירי רכב יד שניה ועלייה בעלויות המימון.

ירידה צפויה בביקוש לאחזקת רכב – אחת הסברות השכיחות בשוק העבודה היא שמשבר הקורונה ישנה את הרגלי העבודה שלנו, שיעברו ליותר ימי עבודה מהבית, פחות פגישות פרונטליות ושימוש מוגבר בשיחות וידיאו ובשורה התחתונה אנחנו נשתדל להתייעל ולבלות פחות זמן על הכבישים. המשמעות הישירה תהיה ביקוש מופחת לשימוש ב"שירותי רכב" ולכן אפשר לצפות לחולשה מתמשכת בכל הענף החל מהיצרן, יבואנים, חברות הליסינג וההשכרה.

שורה תחתונה, אל תמהרו להשקיע בענף הרכב בקרוב ואל תמהרו להתחדש ברכב חדש/יד שניה.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך