לפעמים בשביל לייצר 10%-20% תשואה על תיק ההשקעות, צריך פשוט משבר "טוב"

לפעמים בשביל לייצר 10%-20% תשואה על תיק ההשקעות, צריך פשוט משבר "טוב"

ברבעון הקרוב אנחנו עשויים לחוות משבר חוב, מצוקת נזילות, בעיות באשראי וכו'. כבר היום ניתן לראות באופן מובהק שאת הכתבות בעיתונות ומהדורות החדשות, על מספר החולים והנדבקים בקורונה, מחליפים כתבות מצערות וכואבות על מצב העסקים הקטנים, המובטלים והקשיים הפיננסים במשק והאמת נראה שרק התחלנו.

בינתיים דחיות התשלומים יוצרות "שקט שקרני" אבל ממש בקרוב המינוסים והחובות יעלו על פני השטח ויגלו את ההרס הרב שהותירה ההשבתה של הכלכלה הגלובלית.

שוק אג"ח החברות (הקונצרני) הן בישראל והן בעולם נחשב לנזיל הרבה פחות ממה שהיינו רוצים למרות הכמות והפופולריות שלו, שגדלו לאין שיעור בשני העשורים האחרונים.
חוסר הנזילות הזה מהווה תמיד את אותו "צוואר בקבוק" שמוביל לירידות חדות כאשר מנהלי השקעות מנסים למכור את האג"ח הקונצרני שמתחילה בהלה ממצוקת אשראי או הפחותות דירוג.

חברות נדל"ן מניב לדוגמא המחזיקות קניונים ומשרדים אפילו ב"פריים לוקיישין" צפויות להציג קשיים וירידה דרמטית בתזרים המזומנים החודשי שלהם, פשוט כי השוכרים מתקשים לשלם, אחרים ימשיכו לעבוד מהבית או פשוט יעדיפו לסגור את העסק.

חולשה בתזרים המזומנים של חברות ענק אלו עם עשרות מבנים ומינוף לא מבוטל, עשוי להוביל להפחתת דירוג באג"ח שכן הוא הופך למסוכן יותר. מנהלי ההשקעות ירצו למכור את האג"ח לפני הפחתת הדירוג מה שיוביל לירידות מחירים.
מלבד חברות נדל"ן מניב, את התסריט הנ"ל אנחנו צפויים לראות בחברות אשראי חוץ בנקאי, חברות ליסינג, חברות נדל"ן מגורים ואפילו בבנקים. הם אומנם לא בסכנה קיומית וזה לא 2008, אבל גם הם ייפגעו.

הסערה הזו תתחזק כאשר הציבור שמחזיק בקרנות נאמנות או קרנות מדד, עם המון אג"ח חברות ירצו למכור הבעיה שאין קונים ולכן יאלצו למכור מה שאפשר ובמחיר נמוכים מאוד.

ירידות מחירים באג"ח חברות, שמובילות לעלייה בתשואות (ריבית האג"ח), מעלה את עלויות המימון של החברות ולעיתים מזרזת את הפחתות הדירוג.

ואז כמובן יגיעו המקצוענים/האמיצים, בדיוק כמו באמצע חודש מרץ 2020, יאספו את הסחורה בזול ויקבעו לעצמם 10%-20% תשואה על התיק ל4-5 שנים הקרובות.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך